czwartek, 31 maja 2012

Maciej Przybysz II a 


                              Polskie Komedie Wszechczasów


1.     Czas surferów

2.     Vinci

3.     Chłopaki, nie płaczą

4.     Job, czyli ostatnia szara komórka

5.     Dzień świra

6.     Fuks

7.     Poranek Kojota

8.     E=mc2

9.     Killer

10.  Miś

11. Seksmisja

12.  Sami swoi

13.  Kogel mogel

14. Testosteron

15.   Vabank

16.   Sztos 2

1.CZAS  SURFERÓW
czas trwania:1 godz 30 min
premiera: 19 sierpnia 2005 (Polska) 19 sierpnia 2005 (świat)
reżyseria: Jacek Gąsiorowski
Obsada:
Bartosz Obuchowicz-Bonus
Krzysztof Skarbiński-Fifi
Michał Nowaczyk-Kozioł
Bogusław Linda-Dżoker
Zbigniew Zamachowski-Klama
Mateusz Maksiak-Rysio

Opis filmu:

Trzech dobrych kumpli postanawia przyjąć propozycje starszego kolegi  Dżokera na zarobienie łatwych pieniędzy. Dla Dżokera plan jest również zemstą na biznesmenie, który niesprawiedliwie wyrzucił go z pracy. Jego plan jest  łatwy do zrealizowania, ale jest pewien problem. Otóż Dżoker nie może brać udziału w całej akcji gdyż biznesmen, którego mają porwać natychmiast by go rozpoznał.Dżokerowi chodzi o porwanie biznesmena aby później wymusić na nim sporą kwotę pieniędzy. Jak  się później okazuje cały plan się pomiesza za sprawą tajemniczego Rysia.



Recenzja:

 Myślę, że ten film jest jednym z fajniejszych z serii ,,Polskie Komedie Gangsterskie”. Pokazuje on, śmieszną stronę polskich gangsterów czy mafii. Jest to film przy którym można się wyluzować, odpocząć i zarazem pośmiać. W licznych wywiadach twórcy podkreślają, że ich film jest wynikiem fascynacji kinem Quentina Tarantino i wypromowanej przez niego poetyki.Naprawde polecam oglądnięcie tego filmu bo naprawdę to niezła komedia.

Ciekawostki:
-Film kręcono w dniach 19 września - 25 października 2004.

-Film był przygotowywany ok. 3 lat.

-Zgodnie z wymogami scenariusza, w dwóch scenach ma miejsce tragi – komiczna scena zjedzenia palców głównych bohaterów przez psa. Niestety w trakcie kręcenia okazało się, że starannie scastingowane zwierzę jest najedzone i nie w smak mu pożeranie specjalnie przygotowanych rekwizytów. W podpoznańskiej wsi na ratunek filmowcom przyszedł oswojony kot. Wykazał on nie tylko zainteresowanie sztucznymi palcami, ale również okazał się prawdziwym „zwierzęciem filmowym”, zdolnym powtórzyć powierzone mu „zadanie aktorskie” wiele razy.

2.Vinci

czas trwania: 1godz 48 min
premiera: 13 września 2004 (Polska) 13 września 2004
reżyseria: Juliusz Machulski
scenariusz: Juliusz Machulski
zwiastun: http://www.filmweb.pl/video/trailer/nr+2-14002
Obsada:
Borys Szyc- Julian Wolniewicz "Szerszeń"
Robert Więckiewicz- Robert Cumiński "Cuma"
Jan Machulski- Tadeusz Hagen
Kamilla Baar- Magda

Opis filmu:

CUMA po kilku latach odsiadki w więzieniu wychodzi ze względu na zły stan zdrowia. ego wyjście zaaranżował GRUBY, paser który zleca CUMIE kradzież obrazu Leonarda da Vinci "Dama z łasiczką" z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Problemy zaczynają się już na początku, ponieważ oko ma na niego, detektyw Łukasz, który przed trzema laty wsadził go do paki. Mimo to Cuma rozpoczyna kompletowanie zespołu. Zaczyna od Szerszenia, który ma u niego dług wdzięczność, po pamiętnej wpadce. Szerszeń targany sprzecznymi uczuciami zgadza się, jednocześnie robiąc wszystko aby nie dopuścić do kradzieży. Robi tak dlatego, że wieczorami studiuje prawo, a w dzień jest ... policjantem. Postanawia podmienić obraz na fałszywy, tak aby Cuma ukradł falsyfikat. W tym samym czasie Cuma postanawia dokonać kradzieży, taką samą metodą ...

Recenzja:

Bohaterem filmu "Vinci" Juliusza Machulskiego, genialnego reżysera w polskim kinie  jest intryga, bo na niej przede wszystkim skupia się uwaga widza. Młodzi, świetni aktorzy podkreślają wiarygodność fabuły, a nieprzewidywalny scenariusz i poczucie humoru właściwe twórcy sprawia, że "Vinci" można oglądać kilka razy.

Ciekawostki:
- Film kręcono w Krakowie
- Podczas niektórych scen w samochodzie można dostrzec mikrofon zamiast skrzyni biegów!

3.Chłopaki, nie płaczą

Czas trwania: 1godz 36 min
Premiera: 25 lutego 2000 (Polska) 25 lutego 2000 (świat)
Reżyseria: Olaf Lubaszenko
Scenariusz: Mikołaj Korzyński
Obsada:
Maciej Stuhr-Kuba Brenner
Wojciech Klata-Oskar
Cezary Pazura-Fred
Anna Mucha-Lili
Paweł Deląg-Jarek Psikuta

Opis filmu:
Kuba Brenner - dobry skrzypek, którego właśnie porzuciła dziewczyna, namawia swojego kolegę aby próbował wyleczyć trądzik metodą seksualną i wspólnie z nim zamawiają dwie prostytutki. Po godzinie okazuje się że nie mają funduszy by zapłacić za zabawę więc alfons zabiera Oskarowi figurkę złotego czarodzieja. Kuba, widząc zrozpaczonego kolegę, sprzedaje skrzypce i stara się odkupić figurkę z rąk alfonsów, ale w tym czasie w agencji towarzyskiej przebywają gangsterzy, którzy czekają z walizką pełną banknotów na ojca Bolca - szefa agencji. Kuba wkracza tam w najmniej odpowiednim momencie i chwile potem zostaje oskarżony o kradzież walizki. Wszedł on w sam środek mafijnej transakcji.

Recenzja:

Typowa gangsterska komedia, zresztą nie jedyna, która wyszła od Olafa Lubaszenki. Mało ambitna produkcja, raczej o niskim wskaźniku zaangażowania intelektualnego widzów. Film nastawiony głównie na rozrywkę i delektowanie się genialnymi dialogami najlepszych polskich aktorów, głównie mówię  tu o Czarku Pazurze. Ogólnie film jest nawet godny polecenia, chociaż nie ambitny, ale warto go obejrzeć.

Ciekawostki:

·         Na samym końcu filmu zostaje rzucona moneta. Można zauważyć że jest ona zaczepiona na nitce.
·         Fred w kilka sekund znalazł się z dachu bloku na jezdni, gdy przyszła dziewczyna Kuby.
·         Film zdobył 37,3 % głosów i został uznany najlepszym filmem polskim roku 2000 przez czytelników Serwisu Filmowego Stopklatka w ramach organizowanych, co roku Internetowych Nagród Filmowych.
·         Filmowy Kuba Brenner jest synem innego znanego muzyka. Zdjęcie ojca, które możemy zobaczyć w jednej ze scen, przedstawia Jerzego Stuhra, prywatnie ojca Macieja Stuhra (odtwórcy roli Kuby).




 4.Job, czyli ostatnia szara komórka

Czas trwania: 1godz 30min
Premiera: 3 listopada 2006 (Polska) 23 października 2006 (świat)
Reżyseria: Konrad Niewolski
Scenariusz: Konrad Niewolski
Obsada:
Tomasz Borkowski- Adrian Tujak "Adi"
Andrzej Andrzejewski-  Piotrek "Pele"
Borys Szyc- ,,Chemik”

Opis filmu:

Chemik, Adi i Pele. Niedorajdy życiowe, darmozjady  tak określają ich inni. A w gruncie rzeczy to pomysłowi i zgrani kumple. Nie mają szczęścia do pracy, mają za to na głowie mnóstwo kłopotów: chorego psychicznie psa sąsiadki czy babcię, podkradającą Chemikowi haszysz. W trudnych chwilach ukojenie może przynieść tylko telewizja i najnowszy teleturniej Krzysztofa Ibisza, Sąsiedzi, którego główną nagrodą jest pięciominutowa sesja dewastacyjna w domu sąsiadów...

Recenzja:

Job jest to mało ambitny film z nie za fajną obasadą oprócz Borysa Szyca oczywiście.W tym filmie nie można mówić o fabule, gdyż jest to zlepek różnych skeczy w miarę smiesznych.Jest on filmem, który można obejrzeć, ale wcale nie trzeba.Można się w niektórych momentach pośmiać, ale tylko w niektórych.Podsumowując mogę w sumie polecić ten film.

Ciekawostki:

·         Osoba robiąca klapsy musiała się bardzo napracować, gdyż padło ich 1463. Do nakręcenia wszystkich scen zużyto 24 kasety HDCAM; na każdej z nich mieści się 40 minut obrazu i dźwięku, co daje 16 godzin nagrania.
·         W czasie teleturnieju widać, że jeden z uczestników trzyma ręce za sobą. Jednak w następnym ujęciu, wyraźnie "trzyma kciuki".
·         Rola Arkadiusza Detmera nawiązuje do "Symetrii", wcześniejszego filmu Konrada Niewolskiego. Aktor grał w niej niesłusznie aresztowanego mężczyznę, który nie posiadał alibi gdyż zgubił bilet do kina. Szuka go w "Job..." w koszu na śmieci.




 5.Dzień świra

czas trwania:1 godz. 33 min
premiera: 7 czerwca 2002 (Polska) 7 czerwca 2002 (świat)
Reżyseria: Marek Koterski
Scenariusz:  Marek Koterski
Obsada:
Marek Kondrat-Adaś Miauczyński
Janina Traczykówna- matka Adama
Andrzej Grabowski-Rączka
Michał Koterski-Sylwuś

Opis filmu:

Dzień z życia polskiego inteligenta. Warszawa, czasy współczesne. Adam (Kondrat) zbliża się do pięćdziesiątki, jest rozwiedziony, mieszka w bloku, pracuje jako polonista w liceum. Uważa się za faceta przegranego. Jest samotny, mało zarabia, nie zrealizował swoich ambicji, jego prestiż społeczny bliski jest zeru. W rezultacie Adam to znerwicowany frustrat. Dręczą go niezliczone obsesje, wszystko go irytuje. Ma żal do całego świata - o to, że życie zepchnęło go na boczny tor. W tym stanie ducha, przeżycie nawet jednego dnia, od pieskiego poranka aż po nie lepszy wieczór, staje się udręką - zwłaszcza, że Adam, tytułowy świr, stoi na skraju załamania nerwowego.

Recenzja:

Film Marka Koterskiego bez wątpienia możemy uznać za arcydzieło polskiej kinematografii. Nie tylko ze względu na rewelacyjne aktorstwo, świetny montaż i subtelność przekazu, lecz także ze względu na poetyckość widoczną w każdej klatce owego wspaniałego dzieła. Film jest  naprawdę godny polecenia.

Ciekawostki:

·         Kiedy Adaś uderza głową w skrzynkę, ma ją na wysokości nosa, ale rana zostaje na jego czole.
·         Kiedy Adaś nalewa sobie kawy, jego kubek nie znajduje na spodku, ale po odstawieniu czajnika już tak.
·         Przed wyjściem na pociąg Adaś wkłada kartkę i ołówek do torby, ale w pociągu wyjmuje je z kieszeni kurtki.
·         Film zdobył 35 % głosów i zajął 2. pozycję na najlepszy film polski roku 2002. Wybrany został przez czytelników Serwisu Filmowego Stopklatka w ramach organizowanych, co roku Internetowych Nagród Filmowych.



 6.Fuks

Czas trwania: 1godz 26min
Premiera: 20 sierpnia 1999 (Polska) 20 sierpnia 1999
Reżyseria: Maciej  Dutkiewicz
Scenariusz: Maciej Dutkiewicz, Robert Brutter
Obsada:
Maciej Stuhr-Aleks Bagiński
Janusz Gajos- Śledczy
Agnieszka  Krukówna-Sonia
Cezary Żak-Taksówkarz wiozący Koreańczyków
Adam Ferency- Biznesmen Tadeusz Bagiński, ojciec Aleksa

Opis filmu:

Aleks (Maciej Stuhr) właśnie obchodzi swoje osiemnaste urodziny. Robi to w wyjątkowo wybuchowy sposób. Efektem jego wyczynów są dwa rozbite policyjne radiowozy, podłożona bomba i skradziony samochód. Aleks jednak nie jest przestępcą, lecz zwykłym chłopakiem szukającym zemsty na niejakim Bagińskim, ponurym typie, który robi pieniądze na podejrzanych interesach. A to dopiero początek przygód Aleksa w tej polskiej komedii.

Recenzja:

Jest to z pewnością jedna z najlepszych polskich komedii, jakie w swoim krótkim jeszcze życiu widziałem. Bardzo dobra gra, szczególnie Agnieszki Krukówny i Macieja Stuhra. Widziałem ten film już kilka razy i jak dotąd mi się nie znudził. Film który można polecić do oglądnięcia ambitniejszym ludziom jak również tym skromniejszym. Fuks to naprawdę udana komedia.

                                                                                                                         


                                                                                                             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz