środa, 20 czerwca 2012

Damian Lickindorf II b


Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, od 2012r. zwany Gdynia Film Festival, to jedna z największych imprez filmowych w Polsce. Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą tu najnowsze polskie filmy. Głównymi organizatorami imprezy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Miasto Gdynia.
Od kilku lat obok Konkursu Głównego organizowany jest Konkurs Kina Niezależnego, a także Konkurs Młodego Kina.
Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w Gdańsku w 1974r. Dlatego też Wielka Nagroda Festiwalu – Złote Lwy zarówno formą jak i nazwą nawiązują do miasta Gdańska (w jego herbie znajdują się dwa lwy). W 1987r. roku nastąpiła zmiana lokalizacji festiwalu z Gdańska do Gdyni, jednak do 1994r. roku nagrodą główną pozostawały Złote Lwy Gdańskie. Od tego roku zmodyfikowano nazwę i formę statuetki. Autorem i wykonawcą nowego projektu nagrody, znanej już jako Złote Lwy jest Czesław Gajda. Statuetki wykonane są z brązu i pozłacane.
Oprócz nich jury przyznaje Srebrne Lwy oraz Nagrody Specjalne za najlepszą reżyserię, scenariusz, debiut reżyserski, rolę kobiecą, rolę męską, muzykę, zdjęcia, montaż, dźwięk, scenografię, kostiumy oraz role drugoplanowe.
Pierwszym filmem w historii, który otrzymał Złote Lwy Gdańskie był „Potop” Jerzego Hoffmana.
W dniach 7 - 12 maja 2012r. miał miejsce 37 Gdynia Film Festival. Spośród 14 filmów biorących udział w Konkursie Głównym za najlepszy obraz jury uznało "W ciemności"  Agnieszki Holland . Obraz ten zdobył większość nagród regulaminowych, w tym za zdjęcia, scenografię, kostiumy, montaż, charakteryzację i reżyserię, a aktorzy Agnieszka Grochowska  i Robert Więckiewicz zdobyli wyróżnienia za najlepsze pierwszoplanowe kreacje aktorskie.  Drugą co do ważności nagrodę festiwalu - Srebrne Lwy - otrzymał film "Obława"  w reżyserii Marcina Krzyształowicz. Natomiast Jury Konkursu Młodego Kina przyznało Nagrodę Specjalną filmowi "Nasza zima zła” w reżyserii Grzegorza Zaricznego oraz nagrodę za Najlepszy Film obrazowi "Kiedy ranne wstają zorze" w reżyserii Mateusza Głowackiego.
Gdynia Film Festival  jest uznany za najważniejszy i najbardziej prestiżowy festiwal  produkcji filmowych w Polsce. Stanowi on również jedną z największych imprez filmowych w naszym kraju, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię.
                                                                                                                        
                                                                                                                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz